PPFK PROFARM Sp. z o.o.

Inhalacje – sposób na przeziębienie

 Coraz częściej w przypadku kataru i kaszlu sięgamy do medycyny naturalnej, która łagodnie przywraca zdrowie.

Metoda leczenia z zastosowaniem naturalnych olejków eterycznych, najczęściej w postaci inhalacji, kąpieli , okład­ów (kompresów) i masaży, nosi nazwę aromaterapii. Polega ona na wykorzystaniu leczniczych właściwości olejków eterycznych. Szczegółowe badania wykazały, że olejki eteryczne w zależności od składu mogą działać przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i odkażająco. Stosowane na skórę poprawiają jej ukrwienie, przyspieszają regenerację i regulują wydzielanie substancji tłuszczowych. Okazało się również, że z uwagi na zapach oddziaływają również na naszą psychikę – łagodząc stany depresji i zmęczenia, a poprawiając nastrój przyczyniają się do łatwiejszego znoszenia objawów chorobowych.
 
Inhalacje
 
Olejki eteryczne zawarte w leku w postaci drobinek pary łatwo docierają przez błony śluzowe nosa , gardła i krwiobiegu, dzięki czemu ich działanie jest szybkie, skuteczne i przynosi natychmiastową ulgę. Jest to metoda nieinwazyjna, nie obciążająca przewodu pokarmowego, szczególnie przydatna w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych, jak też zaostrzeń astmy, czy choroby palaczy - przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Olejki eteryczne jako substancje naturalne nie powodują skutków czy objawów ubocznych tak częstych w leczeniu antybiotykami. Inhalacje to dziesiątki lat opisanych doświadczeń wieki historii medycyny naturalnej i rosnące wśród uczonych przekonanie, że powrót do natury może być najważniejszą drogą dla medycyny.
 
Inhalacje parowe na przeziębienie
 
Jeżeli czujemy, że bierze nas przeziębienie, zaczyna nas drapać w gardle i lecieć z nosa, to pora na parówkę. Do bardzo gorącej wody wkraplamy olejki eteryczne lub gotowy lek INHALOL i wdychamy opary. Taką inhalację trzeba przeprowadzać 2–3 razy dziennie po 10 minut. (lub do ostygnięcia wody) wdychamy opary głęboko nosem i wydychamy ustami, aby jak najlepiej opróżnić płuca. Pozycja powinna być wygodna, ułatwiająca oddychanie pełną klatką piersiową. Nie wolno być zbytnio zgiętym, gdyż uniemożliwia to pełną wentylację płuc.
 
Miska lub szklanka
 
Do wykonania inhalacji można użyć szklanki z wrzątkiem, do którego dodajemy parę kropli olejku, np. 5 -10 kropli inhalolu. Przykrywamy szklankę - lejkiem ( takim jakiego używamy w kuchni ) i przykrycie płynu lejkiem używanym w kuchni. Przez otwór lejka wdychamy parę najpierw ustami, a następnie każdą dziurką nosa. Ten rodzaj inhalacji stosujemy trzy razy dziennie.
W okresie grzewczym powietrze w pomieszczeniach jest wysuszone a co za tym idzie niezdrowe dla naszych dróg oddechowych. Aby zwiększyć komfort przebywania w tych pomieszczeniach nie zapominajmy o nawilżaniu powietrza z olejkami eterycznymi.
Nawilżanie powietrza też możemy uznać za swego rodzaju inhalacje. Do nawilżacza z wodą zawieszonego na grzejniku dodać kilka kropli olejku lub inhalolu. Parująca woda z nawilżacza będzie uwalniała olejki eteryczne w niej zawarte . Powietrze zostanie odkażone , nawilżone i będzie unosił się przyjemny zapach.
Do tego rodzaju inhalacji możemy również używać urządzeń nawilżających zwykłych i z podgrzewaczami rozpraszającymi kropelki pary wodnej – wszystkimi dostępnymi na rynku.
 
Ważna właściwa mieszanka ziół
 
Musimy zadbać o właściwą mieszankę ziół. W przypadku bronchitu pożądany skutek przynosi wdychanie olejku sosnowego, który rozluźnia oskrzeliki i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. Obrzęk błony śluzowej górnych dróg oddechowych zmniejsza m.in. zapach tymianku. Korzystnie rozluźniająco i przeciwzapalnie działa olejek rumianku. Bakteriobójczo działają olejki terpentynowy i tymiankowy oraz szałwi lekarskiej.
 
Na katar
 
W przypadku infekcji kataralnej warto sporządzić inhalację z gotowego leku Inhalolu. Produkt leczniczy INHALOL, jest mieszaniną czterech, występujących w świecie roślinnym olejków eterycznych, o zbliżonym działaniu leczniczym. O skuteczności preparatu decydują przeciwbakteryjne właściwości olejku tymiankowego, sosnowego, terpentynowego i miętowego, a także działanie odksztuszające olejku tymiankowego i orzeźwiające olejku miętowego. INHALOL przeznaczony jest do stosowania w postaci inhalacji wziewnej, w celu łagodzenia dolegliwości górnych dróg oddechowych takich jak katar , ból gardła , chrypka i trudności w odkrztuszaniu gęstej wydzieliny – a więc objawów związanych najczęściej z przeziębieniem.
Oczywiście wiedza o zastosowaniu olejków eterycznych w inhalacjach wymaga dalszych badań , zarówno z zakresu składu jak i właściwości ale wiemy już ze warto.
Chciałabym podkreślić , iż najkorzystniejszy wpływ mają mieszanki olejków eterycznych ponieważ wzmacniają one efekt działania na organizm.
 
Uwagi i ostrzeżenia!
 
  1. U niektórych osób inhalacje mogą spowodować nadmierne przekrwienie błony śluzowej dróg oddechowych - wówczas należy zmniejszyć częstotliwość zabiegów.
  2. Inhalacji nie należy wykonywać bezpośrednio po jedzeniu, a także, gdy czujemy się głodni, ponieważ opary, pobudzając błonę śluzową gardła, mogą spowodować wymioty.
  3. Jeżeli jesteśmy palaczami i nawet infekcja nie zmusi nas do zaprzestania palenia, postarajmy się nie palić przynajmniej pół godziny przed zabiegiem i dwie godziny po nim. Połączenie drażniącego śluzówkę dymu z inhalacją leczniczą może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Niewskazane są też długie rozmowy.
  4. Pamiętajmy, że inhalacja zawsze powoduje znaczne przekrwienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Staje się ona bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne: kurz, dym i mróz – toteż powinniśmy ich po inhalacji unikać.
Aromaterapia – to szczególna dziedzina ziołolecznictwa . Grecki lekarz HIPOKRATES - zwany ojcem nowożytnej medycyny - zalecał masaże i kąpiele aromatyczne. Olejków eterycznych nie należy mylić z olejkami zapachowymi, perfumami czy esencjami aromatycznymi. Tylko czyste olejki eteryczne zapewniają żądany efekt leczniczy. Pomimo swojej nazwy olejki eteryczne - nie są oleiste. Olejki można ze sobą mieszać – ale maksymalnie 4 rodzaje.
 
Więcej informacji na stronie: www.inhalol.com.pl

Przejdź do góry strony